قبرستانی به نام اول مارکت

اول مارکت ، مارکت اندرویدی که خیلی ها با اون آشنا هستند از کجا بوجود آمد ؟ این مارکت با هزینه بسیار توسط همراه اول تاسیس و با هزینه ای بسیار زیادتر در بخش تبلیغ که بیشتر این هزینه هم در برنامه دور همی صرف شد حدود دوسال پیش بوجود آمد اما کسی پرسیده سرنوشت اپلیکیشنی که استارت خیلی قوی داشت الان به کجا انجامیده و چرا  ؟

اول مارکت از نظر شخصی من در حال حاضر قبرستان اپلیکیشن های پولی و ارزان قیمت و بی کیفیت است ، اپلیکیشن هایی هم در این سیستم هنوز فعالیت میکنند که خیلی از آن ها نتوانستند به علت پنل فوق العاده گنگ و بی کیفیت برنامه های خود رو آپدیت کنند یا اینقدر تعداد دانلود هایشان کم بود که این مارکت رو فراموش کردند ، چرا این اتفاق افتاد ؟ شاید مطالعه دلایل شکست این مارکت برای کسانی که در حال تاسیس مارکت های خودشان هستند مفید باشد .

 

 

۱٫اعتبار رایگان ! 

ده هزار تومن خرید کنید ۹۰ هزار تومن هدیه بگیرید !

این جمله تبلیغاتی برای اول مارکت گرون تمام شد چون خیلی از افراد حتی شده با دزدین پکیج برنامه های رایگان و قرار دادن آنها به عنوان اپلیکیشن پولی اقدام به در آمد زایی کردند و برای مدتی هم تونستند مقادیر قابل توجهی رو به جیب بزنن ! حتی برنامه رایگان من با اسم چراغ قوه توسط شخص دیگه ای به عنوان اپلیکیشن فروشی با قیمت ۲۰۰۰ تومان به فروش رسید ، برنامه رایگانی که در آن زمان حدود ۳۰۰ هزار نفر کاربر داشت ! همچنین ایمیل برنامه نویسان پر شده بود از ایمیل های قرارداد خرید به این شکل که شما اپلیکیشن مارو بخر و من هم اپلیکیشن شما رو !

۲٫ پنل توسعه دهنده فاجعه !

پنل فاجعه اولین بار نیست در مارکت های ایرانی دیده میشه حتی در مارکت های بزرگ هم مثل کافه بازار این مشکل رو میبینید ! ولی اول مارکت مرز های پنل های بی کیفیت رو جابجا کرد ، در این پنل روند بارگزاری آپدیت و حتی تایید و بررسی اپلیکیشن با سختی قابل توجهی انجام میشود ، بطور مثال هنگامی که شما قصد آپدیت برنامه خود رو داشه باشید اول پکیج شما به عنوان یک برنامه جدید منتشر میشه سپس برای تایید ارسال میشه و اگر شانس بیارید و اشتباه نکنید و دکمه آپلود کار کنه با یک بار میتونید آپدیت کنید برنامتون رو و نزدیک دو هفته برای تاییدش منتظر بمونید ، غیر از اون براتون آرزوی شانس میکنم .

۳٫ پشتیبانی 

هروقت با پشتیبانی این سایت تماس گرفتید منتظر جواب نباشید شاید یک سال طول بکشد تا جوابی دریافت کنید . شاید هم مثل ما جوابی دریافت نکنید ، علی الخصوص اگر از این سیستم پول بخواید . و بهتون بدهکار باشند .

۴٫ قوانین دست و پا گیر

شما در این سایت هر سیستم تبلیغی رو نمیتونید استفاده کنید ، برای مثال از عدد نمیشه استفاده کرد یا یک سری قوانین دیگه بر سر دسترسی ها که از حوصله این بحث خارج است .

۵٫پرداخت پول بعد از دو سال 

روز های اولی که برنامه دور همی شروع به تبلیغ این مارکت کرد من هم همانند بقیه برنامه نویسان اقدام به انتشار برنامه هایم درون این مارکت کردم به امید اینکه سهمی از این بازار داشته باشم یکی از برنامه های من در ماه اول حدود ۲ میلیون تومان فروش کرد و هنگامی که برای تصفیه اون اقدام کردم با این پیغام پشتیبانی روبرو شدم که میگفتند پنل تسویه حساب در حال توسعه است لطفا صبور باشید ، من ۲ ماه دیگر هم صبر کردم ولی باز هم خبری نشد این بار دوباره پیغامی را دریافت کردم که درخواست شما دریافت شد پس از دوماه پرداخت میشه !!!
دوهاه گذشت و هیچ مبلغی به حساب من واریز نشد ، پس از دوماه با پشتیبانی تماس گرفتم و علت رو جویا شدم که فرمودند دوباره درخواست واریز بدید که من همین کار رو کردم و دوباره پیغام اومد دو ماه آینده واریز میشود همین دو ماه ها جمع شد تا حدود یک سال و نیم گذشت و پس از اون اعلام کردند که فقط به کسانی که شماره حساب انصار دارند پرداخت میشه و ما رو مجبور کردند که حساب بانکی باز کنیم پیش بانکی که علاقه ای به اون نداریم به هر حال بعد از دو سال تونستم مبلغی از پول رو پس بگیرم حدود ولی هنوز هم کلی از مبلغ در آمد من در دست این سیستم نا کارآمد هست .

نتیجه گیری :

برای دوستانی که تازه وارد برنامه نوسی اندروید شدند و تصمیم دارند برنامه هاشون رو روی مارکت های مختلف منتشر کنند تا شاید کاربران بیشتری داشته باشند عرض کنم که هر مارکتی ارزش گزاشتن وقت شما رو نداره و از نظر این جانب قبرستان اول مارکت به هیچ وجه گزینه مناسبی برای اینکار نیست . مارکت های اول ایران از نظر من کافه بازار ، مایکت ، ایران اپس ، پلازا ، چارسو هستند که از نظر کاربر بازار اولین و از نظر پنل ، کیفیت پشتیبانی من مایکت رو بیشتر از همه قبول دارم و به شما پشینهاد میکنم .

 

Posted in مارکت اندرویدی, مقاله and tagged , , , , , , , .

One Comment

  1. واقعا جای تعجب داره از این همه هزینه هنگفتی که بابت چنین سیستم های بی کیفیتی میشه و هیچ خروجی نداره، حتی مشخص نمیشه هدف گذاریشون برای آینده چی بوده و میخواستن چه محصول و ارزشی رو برای کاربر و جامعه تولید کردند! فقط ۱۰ تومن از مردم بگیرن و قرعه کشی ماشین بزارن؟! احتمال زیاد همین بوده!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *